Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 500,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Jak ovlivní koronavirový semafor výuku ve školách a na co se musí připravit?
10.08.2020

Jak ovlivní koronavirový semafor výuku ve školách a na co se musí připravit?

Prázdniny se přehouply do druhé poloviny a vláda už chystá pravidla ohledně návratu žáků do škol s ohledem na epidemiologickou situaci. Vše se bude odehrávat podle takzvaného semaforu. Na co se musí děti a rodiče připravit?

Kde bude červená, školy se zavřou

Zatímco na jaře byly školy dočasně uzavřeny a později fungovaly v omezeném provozu, ministr školství Robert Plaga nedávno ujistil rodiče, že na podzim se školy otevřou pro všechny žáky. S určitými omezeními ale musíme počítat. Odvíjet se budou především od takzvaného semaforu, který ukazuje, kde se nákaza v Česku šíří. Semafor je rozdělený na čtyři barvy – bílou, zelenou, žlutou a červenou. Bílá znamená minimální riziko nákazy, červená představuje narůstající komunitní přenos.

K uzavírání škol by už nemělo docházet plošně, ale pouze v místech se zhoršenou epidemiologickou situací (červená barva semaforu). Podle ředitelky pražské Hygienické stanice Zdeňky Jágrové tak žáci, kteří dojíždí do jiného okresu, ve kterém bude situace klidná, do škol chodit budou. Na dojíždění žáků a studentů by podle jejích slov neměl mít semafor vliv. Argumentuje tím, že pokud se žák nesetkal s nemocným, není důvod, aby zůstal doma, když škola bude otevřená.

Pokud by se ve třídě nákaza objevila, do izolace půjde jen v lavici spolusedící nakaženého žáka, výuka ve třídě bude pokračovat dál. Ostatní děti pouze podstoupí vyšetření a daná třída bude maximálně izolovaná od ostatních dětí a učitelů, aby se snížilo riziko nákazy mezi jednotlivými třídami.

Největší riziko představují družiny

Uvedená pravidla lze uplatnit pro první stupeň základních škol. Pro druhý stupeň a střední školy je prakticky nereálné izolovat třídy. Vyučující se v naprosté většině střídají na jednotlivé předměty. Samostatnou kapitolou jsou pak kroužky a družina. Konkrétní pravidla vyučování by mělo Ministerstvo školství připravit do 17. srpna 2020.

Epidemiolog Institutu Klinické a Experimentální Medicíny (IKEM) Petr Smejkal v Rozstřelu pro iDNES.tv se nechal slyšet, že školy nepředstavují pro šíření viru velké riziko. Podle něj stačí, když se ve školách budou dodržovat zvýšená hygienická pravidla a případná další opatření s ohledem na barvu semaforu. „Děti nejsou riziková skupina. Nevidím v tom problém,“ prohlásil v Rozstřelu.

Zdroj: www.emimino.cz

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli